KRUS TRZEBNICA: Rolniku uważaj na kleszcze.

KRUS TRZEBNICA: Rolniku uważaj na kleszcze.

Data publikacji:

W 2020 Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odnotowała 190  przypadków chorób zakaźnych (głównie boreliozę). Pomimo zmniejszenia liczby chorób w porównaniu do roku 2019 ( 296 - borelioza to 282), choroby odkleszczowe nadal są realnym zagrożeniem dla grupy zawodowej rolników. Należy pamiętać, że na pokłucie przez kleszcza są oni narażeni przy wielu czynnościach: pracach na polu, na podwórzu, na strychach i poddaszach, w pomieszczeniach z inwentarzem żywym.

 

Objawy boreliozy:

  • rumień wędrujący i inne zmiany skóry
  • objawy grypopodobne
  • przedłużający się stan podgorączkowy
  • nawracające bóle głowy, mięśni i stawów
  • zaburzenie snu
  • duszności, kaszel
  • nagłe problemy ze słuchem
  • powiększone węzły chłonne czy też nawracające bóle brzucha.

 

Rolnik, po uzyskaniu decyzji państwowego inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej, może ubiegać się o: jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu; rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Rolniku pamiętaj:

  1. Wychodząc do lasu, na pole pamiętaj o odpowiednim ubraniu, które powinno chronić całe ciało. Najlepiej więc założyć długie spodnie i bluzkę z długim rękawem, skarpety, zakryte buty.
  2. Nie siadaj na zwalonych pniach drzewnych - jest to ulubione miejsce przebywania młodocianych form kleszczy, tzw. nimf.
  3. Stosuj środki odstraszające, których substancje aktywne powodują, że człowiek jest niewyczuwalny dla kleszczy.
  4. Starannie obejrzyj całe ciało po przyjściu do domu. Kleszcze zanim zakotwiczą się w skórze poszukują odpowiedniego miejsca do wkłucia. U dzieci najczęściej lokalizują się na głowie, zazwyczaj na granicy włosów i za uszami, a u dorosłych w miejscach, gdzie skóra jest delikatna (np. pod kolanami, w pachwinach, na brzuchu).
  5. Szybko usuń kleszcza zaraz po zauważeniu, najlepiej pęsetą

 

Sposób usuwania kleszcza:

- uchwycić kleszcza pęsetą (lub podważyć sterylną igłą)

- złapać kleszcza tuż przy skórze, możliwie najbliżej główki

- pociągnąć lekko, ale zdecydowanie i prostopadle do skór

- dokładnie obejrzeć wyciągniętego pasożyta, sprawdzając czy nie został rozerwany i następnie przemyć miejsce ukąszenia środkiem dezynfekcyjnym (np. spirytusem).

 

Nigdy: nie smaruj kleszcza tłuszczem, masłem, benzyną czy jakąkolwiek inną substancją, nie przypalaj kleszcza, nie podrażniaj go, nie łap kleszcza w najgrubszym miejscu, za odwłok, nie wykręcaj, nie szarp na boki.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, urwania odwłoka, pojawienia się rumienia lub innych niepokojących objawów, należy zgłosić się do lekarza.

Kleszcze zagrażają również zwierzętom. Niezabezpieczone repelentami, ofiarami stają się psy i koty, i zwierzęta gospodarskie (krowy, owce, kozy). Choroby odkleszczowe mogą one przenosić na ludzi. Rolniku pamiętaj o przeglądaniu skóry czworonożnych domowników oraz zwierząt hodowlanych i usuwaniu z niej pasożytów. Bardzo ważne w kontaktach ze zwierzętami jest zachowanie wysokiego poziomu higieny oraz środków ostrożności.

 

 

Marek Rusak

Kierownik PT

KRUS Trzebnica

 

 

 

 

 

 

Źródła:

 

1. Komunikat o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych rolników w 2020 r.

2.. Broszura KRUS „ Borelioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych”