Nowa Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich

Nowa Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich

Data publikacji:

Ustawa określa formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się w kołach gospodyń wiejskich, tryb ich zakładania oraz organizację kół gospodyń wiejskich działających na terytorium Polski. Nowe prawo przewiduje, że KGW będą miały osobowość prawną, będą mogły zarabiać
i pozyskiwać dotacje.
  W okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy KGW może otrzymać z budżetu państwa pomoc finansową przeznaczoną na realizację zadań o których mowa
w ustawie. Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na pomoc finansową dla KGW wynosi w 2018 r. 90 000 000 zł.

W jednej wsi będzie mogło istnieć tylko jedno KGW. Obecnie działające koła gospodyń wiejskich w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie tej ustawy będą miały prawo pierwszeństwa przy wpisaniu do  Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich w ARiMR, przed kołami, które dopiero co miałyby zostać utworzone. Jeśli istniejące koła, w okresie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy nie wystąpią z wnioskiem o dokonanie wpisu do rejestru to będą działać na podstawie statutów dotychczasowy.

Koło gospodyń wiejskich może założyć co najmniej 10 osób, które ukończyły 18 lat i stale zamieszkują na obszarze wsi będącej terenem działalności koła. Założycielki koła będą miały obowiązek uchwalić statut koła oraz wybierać komitet założycielski, który będzie odpowiedzialny za rejestrację koła. W działalność koła mogą angażować się także osoby, które ukończyły 13 lat i uzyskają na to zgodę rodziców.

Ustawa przewiduje możliwość gromadzenia majątku i prowadzenia działalności gospodarczej przez koła gospodyń wiejskich. Po wejściu w życie ustawy, koła gospodyń wiejskich będą mogły przyjmować darowizny, spadki i zapisy oraz korzystać z ofiarności publicznej. Majątek KGW będzie mógł powstawać także ze składek członkowskich, dochodów z własnej działalności, w tym działalności gospodarczej czy z dochodów z majątku koła. Dochód z działalności KGW może być przeznaczony jedynie na realizację celów statutowych koła, za to nie może być przeznaczony do podziału między członkinie koła. 

W nowym prawie przewidziano możliwość prowadzenia przez koło uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Jednak, żeby z tej formy rozliczania z fiskusem skorzystać KGW musi spełnić łącznie 3 warunki. 

Po pierwsze, KGW osiągnęło przychody wyłącznie:

  • z działalności statutowej z tytułu składek członkowskich, darowizn, zapisów, dotacji, 
  • ze sprzedaży wyrobów sztuki ludowej, w tym rękodzieła i rzemiosła ludowego
    i artystycznego, lub żywności regionalnej,
  • ze sprzedaży, najmu lub dzierżawy składników majątkowych,
  • z odsetek od środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością, w tym także odsetek od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania tworzonych na tych rachunkach;

Po drugie w   roku poprzedzającym rok podatkowy osiągnęły przychody wyłącznie z tytułów, które wcześniej wymieniono, w wysokości do 100 000 zł. Po trzecie, koło nie posiada statusu organizacji pożytku publicznego.  

Żeby dane koło gospodyń wiejskich działało na podstawie nowej ustawy musi zostać wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, który będzie prowadzić Agencja Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa.
W praktyce będzie odbywać się w ten sposób, że komitet założycielski danego KGW musi złożyć wniosek wraz ze statutem koła do biura powiatowego ARiMR. Koło uzyskuje osobowość prawną w momencie wpisania do rejestru.  

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=2856