Wiele dróg, jedno stypendium. Pod takim hasłem trwa rekrutacja do kolejnej edycji Programu Stypendialnego Horyzonty, który już od 13 lat wspiera uczniów i uczennice szkół średnich w rozwoju naukowym, realizowaniu pasji oraz odpowiedzialnym i szczęśliwym wkraczaniu w dorosłe życie.
Zgłaszać mogą się ósmoklasiści, którzy:
- pochodzą z małych miejscowości (do 30 tys. mieszkańców),
- chcieliby rozpocząć naukę w wymarzonym liceum lub technikum w dużym mieście. Uczniom z powiatu milickiego proponujemy naukę w dwóch szkołach – w VIII Liceum Ogólnokształcącym i w Technikum Nr 10 we Wrocławiu (pełna lista szkół współpracujących z nami znajduje się na stronie https://efc.edu.pl/programy/horyzonty/mapa-szkol-internatow-i-burs
- mają szansę na dostanie się samodzielnie do jednej ze szkół współpracujących z nami (nie pomagamy w rekrutacji – uczeń sam musi dostać się do wymarzonej szkoły)
- wychowują się w rodzinach, gdzie dochód na 1 osobę z ubiegłego roku nie przekracza 1700 zł miesięcznie
Co w ramach stypendium?
Stypendyści i stypendystki Horyzontów uczą się w liceach lub technikach w jednym z 12 dużych miast w całej Polsce. Mogą liczyć m.in. na:
- pokrycie kosztów mieszkania i wyżywienia w bursie, biletów komunikacji miejskiej,
- naukę języków obcych i certyfikaty językowe, które finansują organizatorzy programu,
- wsparcie finansowe w realizowaniu pasji i zainteresowań, które stypendyści i stypendystki rozwijają wraz z zespołem fundacji metodą tutoringu oraz Indywidualnego Planu Rozwoju,
- udział w obozach letnich i zimowych oraz w warsztatach.
Jednak w Horyzontach przede wszystkim chodzi o kompetencje społeczne. Uczestnicy programu budują swoją tożsamość w zetknięciu z różnorodnością świata. Uczą się bycia empatycznymi i aktywnymi obywatelami i obywatelkami. To również zobowiązanie ze strony młodzieży do działania na rzecz innych. Możliwości są różne, od wspólnego organizowania projektów społecznych po pomaganie młodszym koleżankom i kolegom.
Nad stypendystami i stypendystkami czuwa kompetentny zespół koordynatorów i koordynatorek z wiedzą pedagogiczną i psychologiczną, który towarzyszy im na co dzień. Podopieczni Fundacji są traktowani poważnie i po partnersku. W trudnych sytuacjach nigdy nie są sami, mają do dyspozycji profesjonalną pomoc psychologiczną. Stypendyści uczą się współpracować ze sobą, ale też wzmacniają poczucie własnej wartości i samodzielność.
Aby uzyskać stypendium kandydat wraz z rodzicem musi wypełnić formularz rekrutacyjny do 31 marca na stronie www.efc.edu.pl/programy/horyzonty.
Na wszelkie pytania odpowie koordynatorka regionalna województwa dolnośląskiego Agnieszka Markowska, amarkowska@efc.edu.pl, tel. 696 650 067