Program 500+
Zgodnie z nowymi zasadami wchodzącymi w życie od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci do 18 roku życia bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.
Wnioski o świadczenie wychowawcze będzie można składać od 1 lipca przez Internet za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.
Od 1 sierpnia wnioski o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w formie papierowej w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Cieszkowie lub listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Godziny otwarcia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszkowie
od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30.
Aby uzyskać prawo do świadczenia 500 plus na nowych zasadach tj. od 1 lipca, rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek w zakresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. Złożenie wniosku w wyznaczonym terminie gwarantuje wypłatę świadczenia wychowawczego z wyrównaniem od miesiąca lipca.
Najważniejsze zmiany:
- Od 1 lipca 2019 r. prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko.
- Świadczenia z programu „Rodzina 500+” w postaci dodatku wychowawczego będą przyznawane dzieciom umieszczonym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu interwencyjnego, placówkach opiekuńczo-wychowawczej typu specjalistyczno-terapeutycznego, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych.
- Od 1 lipca świeżo upieczeni rodzice będą mieli trzy miesiące od urodzenia się dziecka na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze. Złożenie wniosku w terminie gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem za trzy miesiące, licząc od miesiąca urodzenia się dziecka.
- Kolejna zmiana to wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na przyznanie, z zachowaniem ciągłości, świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku.
W aktualnym stanie prawnym, w przypadku śmierci rodzica, na którego wydano decyzję przyznającą świadczenie wychowawcze, z dniem śmierci prawo do przyznanego świadczenia wygasa, gdyż jest to świadczenie osobiste, niezbywalne i niepodlegające dziedziczeniu. W konsekwencji, świadczenie to nie przechodzi „z automatu” na drugiego z rodziców dziecka lecz musi on złożyć swój wniosek o świadczenie, na podstawie którego świadczenie przyznawane jest od miesiąca złożenia przez niego wniosku.
Terminy wypłat świadczenia wychowawczego:
Wypłata pieniędzy zależy od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek.
- złożenie wniosku w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia 2019 r. oznacza, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego, z wyrównaniem od lipca, następuje do dnia 31 października 2019 r.,
- złożenie wniosku we wrześniu 2019 r. oznacza, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego z wyrównaniem od lipca, następuje do dnia 30 listopada 2019r.,
- złożenie wniosku w październiku 2019 r. oznacza, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczenia wychowawczego przysługuje od miesiąca października następuje do dnia 31 grudnia 2019r.,
- złożenie wniosku w listopadzie 2019 r. oznacza, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczenia wychowawczego przysługuje od miesiąca listopada następuje do dnia 31 stycznia 20120 r.,
- złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczenia wychowawczego przysługującego od miesiąca grudnia następuje do dnia 29 lutego 2020 r.