KOMUNIKAT na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

KOMUNIKAT na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Data publikacji:

Od 20 marca  do 9 kwietnia będą obowiązywać nowe regulacje w sporcie. Na podstawie opublikowanego w piątek rozporządzenia Rady Ministrów obiekty sportowe mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.

Rozporządzenie, wprowadzone w związku z wystąpieniem stanu epidemii, wymienia następujące obiekty, które wstrzymują działalność: aquaparki, baseny, siłownie, kluby i centra fitness   (z wyłączeniem tych, przeznaczonych dla pacjentów lub członków kadry narodowej polskich związków sportowych), stoki narciarskie i inne obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Obostrzenia obowiązują na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozporządzenie dopuszcza możliwość organizacji współzawodnictwa, zajęć  i wydarzeń sportowych jedynie: dla sportu zawodowego, zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, członków kadry narodowej, reprezentacji olimpijskiej lub paraolimpijskiej, uprawiających sport w ramach ligi zawodowej oraz dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

            Warunkiem udziału we współzawodnictwie jest brak publiczności oraz zachowanie odpowiednich zasad sanitarnych, takich jak: dezynfekcja szatni, węzłów sanitarnych, urządzeń i sprzętu sportowego, dostępność środków do dezynfekcji rąk, zapewnienie 15-minutowych odstępów między wchodzącymi i wychodzącymi, itd. Uczestnicy współzawodnictwa, zajęć i wydarzeń sportowych nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki, podobnie jak sędziowie i trenerzy.

            Możliwe jest indywidualne uprawianie sportu poza obiektami sportowymi z zastrzeżeniem przestrzegania obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki w miejscach objętych tym obowiązkiem, zachowania odległości miedzy osobami poruszającymi się pieszo oraz liczby uczestników znajdujących się w tym samym miejscu.

 Z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski wyłączeni są: zawodnicy, szkoleniowcy, lekarze, fizjoterapeuci lub sędziowie będący uczestnikami międzynarodowych zawodów sportowych organizowanych w Polsce, a także akredytowani na te wydarzenia dziennikarze. Osoby te muszą przedłożyć funkcjonariuszowi Straży Granicznej dokument potwierdzający fakt odbywania się zawodów oraz charakter uczestnictwa, wystawiony przez organizatora zawodów lub dany polski związek sportowy.

 Kwarantanny nie muszą odbywać członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych, członkowie sztabu szkoleniowego, lekarze, fizjoterapeuci i sędziowie sportowi, powracający do Polski ze zgrupowań zagranicznych lub z zawodów międzynarodowych.

 Z usług hotelarskich mogą korzystać: zawodnicy, trenerzy i członkowie sztabu szkoleniowego w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego, a także sędziowie sportowi podczas zawodów oraz osoby przeprowadzające kontrolę antydopingową.

ORLIKI W CZASIE COVID-19 - OGRANICZENIA OD 20.03.2021r.

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dn. 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W nawiązaniu do regulacji prawnych, które wprowadza to Rozporządzenie, od 20 marca do 9 kwietnia 2021 roku zawieszona jest realizacja projektu Lokalny Animator Sportu dla sportu amatorskiego w całym kraju.

Na mocy w/w Rozporządzenia, na terenie całego kraju do dnia 9 kwietnia 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego będzie dopuszczalne po spełnieniu łącznie następujących warunków:

  1. wyłącznie w przypadku sportu zawodowego lub zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, lub zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy, lub dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy;
  2. organizowania ich bez udziału publiczności.

Dzieci i młodzież uczestnicząca we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy może uczestniczyć:

- we współzawodnictwie sportowym;

- zajęciach sportowych;

- wydarzeniach sportowych.

Wymóg dotyczący dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym realizowanym przez polski związek sportowy ma na celu umożliwienie prowadzenia działalności sportowej (w tym treningów) w zakresie udziału we współzawodnictwie. Nie można prowadzić zajęć sportowo – rekreacyjnych w innym celu. Zajęcia/treningi mogą być prowadzone tylko dla dzieci i młodzieży posiadającej licencje związku sportowego, tylko w zakresie przedmiotu licencji i tylko przez kluby działające w strukturach polskiego związku sportowego.

Dla klubów spełniających łącznie te warunki na Boiskach Orlik mogą być organizowane zajęcia.

Korzystać z infrastruktury Boisk Orlik mogą również członkowie kadr narodowych lub reprezentacji olimpijskiej/paraolimpijskiej.

Obowiązujące Rozporządzenie nakłada na Organizatora udostępniającego obiekt, w tym Boisko Orlik, obowiązek spełnienia wymogów sanitarnych. Zgodnie z tym obowiązkiem organizator:

a) dezynfekuje szatnie i węzły sanitarne,

b) zapewnia osobom uczestniczącym w zajęciach sportowych, korzystającym z obiektu sportowego lub ze sprzętu sportowego środki do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego,

c) dezynfekuje urządzenia i sprzęt sportowy po każdym użyciu i każdej grupie korzystających,

d) zapewnia 15-minutowe odstępy między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami zajęć sportowych, wydarzeń sportowych lub korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego lub w inny sposób ogranicza kontakt pomiędzy tymi osobami;

Przed zajęciami i po zajęciach uczestnicy są zobowiązani do dezynfekcji rąk.