Relacja z Dni Ziemi Cieszkowskiej

Relacja z Dni Ziemi Cieszkowskiej

Data publikacji:

Impreza na stadionie sportowym w Cieszkowie rozpoczęła się w sobotę 2.06.2018 r. o godz. 16.00 od występów artystycznych Publicznego Przedszkola w Cieszkowie, uczniów ogniska muzycznego przy GCK oraz Grupy Show Dance ćwiczącej na co dzień w GCK. Po występach muzycznych z rycerskim pokazem wystąpiło bractwo rycerskie Chorągwi Piastów Śląskich z Oławy. Były widowiskowe walki rycerskie. Po godzinie 17:00 konkurencje sportowe na stadionie dla cieszkowian poprowadził Robert Pluciński. Chętnych do konkurencji nie brakowało gdyż zgłosiło się 13 mężczyzn i 7 kobiet. Najpierw w szranki ruszyły panie, które rywalizowały w rzucaniu kaloszem. Już pierwszy rzut okazał sie zwycięski. Kalosz rzucony z wielkim rozmachem przez Beatę Plucińską przefrunął aż 17,8 m. Kolejne miejsca zajęły Dominika Kapica i Ewa Kapica. Wśród panów najlepszy okazał się Andrzej Janik który posłał kalosza na odległość 25.9m. II miejsce zajął Marcin Bela a III miejsce Tomasz Wołkowski.
Drugą konkurencją było przeciąganie liny w której niezwyciężona okazała się drużyna OSP Cieszków. Nagrodą była beczka piwa.
W tym dniu na orliku odbył się także Turniej Piłki Nożnej Dzieci. Wśród drużyn z roczników 2007/2008 zwyciężyła Pogoń Cieszków  II miejsce zajęła CKS Zduny, III miejsce zajęła szkółka piłkarska Milicz, IV miejsce  Bona Fide Krośnice a V miejsce Barycz Sułów. W gronie roczników 2009/2010 najlepsza była także Pogoń Cieszków,II miejsce szkółka piłkarska Milicz ,III miejsce Barycz Milicz, IV miejsce CKS Zduny a V miejsce Barycz Sułów.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Cieszkowskiej zorganizowało tego samego dnia rajd rowerowy do Gór. W rajdzie który na stale wpisał się już w kalendarz imprez lokalnych wzięło udział 20 osób. Rowerzystów poprowadził instruktor turystyki rowerowej Artur Maryjowski z urzędu Gminy w Cieszkowie.

Podczas XV obchodów Dni Ziemi Cieszkowskiej z zaproszonych  artystów jako pierwszy wystąpił artystka kabaretowy Roman Gerczak w jego wykonaniu publiczność usłyszała m.in. takie przeboje jak "Zabrałaś mi lato". W przerwie koncertu pojawił się włodarz gminy wójt Ignacy Miecznikowski oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Wojciech Bajodek, którzy uroczyście otworzyli XV Dni Ziemi Cieszkowskiej na scenę zaproszono przedstawicieli instytucji , którzy od pierwszej odsłony święta angażują się w organizację obchodów Dni Ziemi Cieszkowskiej. Są to m.in. Gminne Centrum Kultury w Cieszkowie, SP Cieszków, SP Pakosławsko, Przedszkole Publiczne w Cieszkowie III Szczep Harcerski Sokół, UKS Olimpia Cieszków, Gminne Zrzeszenie LZS, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Cieszkowskiej, Koło wędkarskie Cieszków ,Piekarnia Smak, OSP Cieszków, Bank Spółdzielczy w Miliczu, oraz firma Planson.
Po występie Gerczaka z koncertem akordeonowym wystąpili bracia Tadeusz i Piotr Kuśnierzowie, a o godz. 21 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru - zespół disco polo BOBI. Pod sceną pojawiły się wówczas tłumy Cieszkowian i mieszkańców ościennych powiatów. Po koncercie piosenkarz rozdał swoim fanom płyty zespołu oraz białe róże. Od godziny 22 do tańca przygrywał mieszkańcom Nocny Express z Ostrowa Wielkopolskiego.

W niedzielę 3 czerwca impreza na stadionie ruszyła o godz. 14 były występy dzieci ze szkół podstawowych w Pakosławsku i Cieszkowie, Akademia Rowerowa z konkursami z nagrodami, zawody łucznicze UKS Milicz czy pokaz pokaz UKS Olimipii Cieszków. Wcześniej jednak w cieszkowskim parku odbyły się zawody wędkarskie w których wystartowało 19 dzieci. Ryby najlepiej  łowiła Gabriela Ciesiak, drugi był Marcel Kolenda a trzecia Kornelia Szymańska .
W ciągu dnia odbył się również konkurs sołectw oraz loteria Kogucik. Na zakończenie imprezy przygotowano muzyczne atrakcje. Na scenie koncertował zespół disco polo
Jumper, znany mieszkańcom gminy zespół Viatori z Pakosławska oraz gwiazda wieczoru zespół Don Vasyla z repertuarem cygańskich piosenek i tańców. Od godz.22 do tańca przygrywał DJ.
Głównym sponsorem XV Dni Ziemi Cieszkowskiej jest
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Sponsorzy Dni Ziemi Cieszkowskiej: